Çocuk Aikido


 Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman Aikido çocuklar için neden iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar?

1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.

2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama Aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse Aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.

3. Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir.


4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.


5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.


6. Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay alınmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.


7. Aikido başka sporlarda başarıya yardım eder.


8. Herkes Aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve olumlu bir bakış açısıdır. Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?


9. Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir.


10. Aikido çocukları yorar. Böylelikle akşamları erken yatarlar!